Bježi! Via!

Izbornik

Sedmo izdanje utrke 100 milja Istre obilježeno neočekivanim snijegom na Učki

SEKUNDE ODLUČIVALE U BORBI ZA ODLIČJA; POSTIGNUT I JEDAN NEVJEROJATAN REKORD

U Istri je ovaj vikend od 12. do 14. travnja održano sedmo izdanje utrke 100 milja Istre. Svjetski prepoznata utrka i najjača trail utrka u CEE regiji, ugostila je 1.800 trkača iz 51 zemlje koji su svoje osobne izazove trčali u 4 discipline: 100 milja (168 km), 110km, 67km i 41km.

Ovogodišnje izdanje utrke 100 milja Istre iznenadilo je i najspremnije trail trkače. Snijeg na Učki je počeo padati netom prije samog početka utrke i time obilježio utrke na 168km i 110km. U utrci na 168km, koja je kretala iz kišnog Labina u popodnevnim satima, prolazila snježnom Učkom do Poklona i kasnije nastavljala putem Buzeta, Motovuna, Grožnjana sve do Umaga, konkurencija među elite trkačima bila je iznenađujuće dinamična tijekom cijele utrke u muškoj i ženskoj kategoriji.

Nakon starta u Labinu, elite trkač i pobjednik 100 milja Istre u 2016. Austrijanac Thomas Wagner krenuo je oštro, a pratili su ga Japanac Kazufumi Ose (pobjednik ovogodišnje utrke Nine Dragons Ultra), Francuz Gregoire Curmer i dva Talijana Andrea Macchi i Luca Mandredi Negri. Udaljenost među njima brojila se tek u sekundama.

Kako je rasla nadmorska visina koju su trkači prolazili, temperatura je padala. Snijeg i niske temperature nisu zaustavile trkače na svom putu do Poklona koji je inače poznat kao prva prijelomna točka utrke. Iznenađujuće, ove je godine tek dva posto trkača odustalo na toj kontrolnoj točci što je još jedan od pokazatelja o kvaliteti trkača koji dolaze na 100 milja Istre.

U Buzetu su vodstvo u utrci preuzeli Antoine Guillon i Gregoire Curmer te nastavili zajedno s Kazufumi Ose. Sekunde su i dalje bile jedino mjerilo razlike u brzini između ovih Elite trkača koji ni nakon prijeđenih 88 kilometara i 3.980m nadmorske visine nisu pokazivali znakove umora. Skupinu prvih pratili su Talijan Luca Manfredi Negri  i Čeh Zdeněk Hruška.

Motovun, globalno prepoznat srednjevjekovni gradić bio je slijedeća kontrolna točka i svjedok borbe Ose vs Curmer koji su kroz grad trčali rame uz rame. Guillon ih je slijedio sve do Oprtlja gdje ga je pretekao Talijan Luca Manfredi Negri.

Dolazak u Buje Kazufumi Ose iskoristio je za preuzimanje vodstva sve do Umaga u koji je stigao s vremenom od 18 sati 38 minuta 58 sekundi. Gregoire Curmer je ušao u cilj tek 17 minuta kasnije s ciljnim vremenom od 18 sati 55 minuta 50 sekundi. Treći je Luca Manfredi Negri s vremenom od 19 sati 30 minuta 37 sekundi.

Ženska utrka u disciplini od 100 milja nije bila ništa manje uzbudljiva. Talijanka Federica Boifava bila je jedna od favoritkinja zajedno sa Amerikankom Michele Yates. Iako u izvrsnoj formi, Michele Yates morala je zbog tehničkih problema odustati od utrke nakon Brugudca, dok je Federicu sustigla brza Slovenka Katja Kegl Vencelj. Katja  je u cilj stigla je s vremenom od 23 sata 16 minuta i 54 sekundi. Druga je bila Federica Boifava (ITA) s vremenom od 24 sata 25 minuta 38 sekundi dok je treća u cilj došla Dariia Bodnar (UKR) s vremenom od 24 sata 46 minuta 37 sekundi.

U kategoriji od 110km, Aleš Sedlak iz Češke u cilj je ušao s vremenom od 11 sati 53 minuta 48 sekundi. Jedna sekunda odlučila je o poretku drugog i trećeg na 110km. Drugo mjesto osvojio je Aljoša Smolnikar (SLO) s vremenom od 12 sati 21 minutu 11 sekundi, a treće je osvojio Hrvat Marin Mandekić s vremenom od 12 sati 21 minute 12 sekundi.

U kategoriji žene 110km prvo mjesto je osvojila Ingrid Nikolesić (CRO) s vremenom od 14 sati 32 minute 43 sekunde. Drugo mjesto osvojila je Aysen Solak (TUR) s vremenom 14 sati 50 minuta 06 sekundi, a treće Ines Jozić (CRO) s vremenom od 15 sati 07 minuta 51 sekundi.

Utrka na 110km bila je također i 3. prvenstvo Hrvatske u trailu, te su Marin Mandekić i Ingrid Nikolesić ovim plasmanom osigurali naslov prvaka Hrvatske. U ekipnom poretku, dominirao je AK Sljeme koji je osvojio naslov u muškoj i ženskoj konkurenciji.

U kategoriji 67km u kojoj su također sekunde odlučivale o pobjedniku, prvi je bio Matic Čačulovič (SLO) s vremenom od 05 sati 43 minuta 35 sekundi. Iza njega u cilj je ušao Rus Yury Shtankov sa vremenom od 05 sati 44 minute 36 sekundi, a treći Talijan Donatello Rota (ITA) sa vremenom od 05 sati 47 minuta 29 sekundi.

Prva žena na 67km je Marcela Mikulecká (CZE) sa vremenom od 07 sati 47 minuta 47 sekundi, druga Anela Muhtarević (BIH) s vremenom 08 sati 03 minuta 38 sekundi, a treća Urška Šipec (SLO) s vremenom od 08 sati 04 minuta 26 sekundi.

U kategoriji 41km najveće iznenađenje bio je novi rekord staze koji je postavio Helio Fumo iz Portugala. Helio je tjedan dana prije utrke prihvatio poziv Portugalske trail reprezentacije pa je umjesto planirane dulje utrke, sudjelovao na utrci od 41km. U ciljnoj liniji komentirao je kako nije planirao trčati ovim tempom, no tijekom utrke su trkači komentirali kako je ovogodišnja utrka brzinom sporija od prošlogodišnje pa se Helio odlučio na jedinu moguću varijantu, a to je da ubrza tempo. Helio je postavio novi rekord staze u vremenu od 02 sata 55 minuta 19 sekundi. Drugi u cilj ušao je Marjan Zupančić (SLO) s vremenom od 03 sata 11 minuta i 57 sekundi, a treći je bio Andrei Ivanescu-Gliga (ROU) s vremenom od 03 sati 12 minuta 21 sekundi.

Prva od žena u kategoriji 41 km bila je Barbara Trunkelj (SLO) s vremenom od 03 sata 26 minuta 19 sekundi. Druga je Zorana Težak (CRO) s vremenom od 03 sata 53 minute 58 sekundi, a treća Antonia Mielers (GER) s vremenom od 03 sati 58 minute 24 sekundi.