Bježi! Via!

Izbornik

Manifestacija “Pazi što jedeš” ovog vikenda u Puli

DOM HRVATSKIH BRANITELJA, 7. I 8. 11. OD 10 DO 19 SATI

„5. manifestacija Pazi što jedeš održat će se 7. i 8. studenoga od 10 do 19 sati u Domu hrvatskih branitelja u Puli, a posjetitelji će osim posjete sajmu imati priliku saslušati stručna predavanja i okušati se u zabavno-edukativnim radionicama za djecu i odrasle“ najavila je voditeljica projekta Tanja Kocković Zaborski na konferenciji za novinare povodom najave ovog događaja. U organizaciji Etnografskog muzeja Istre i Udruge Istarski eko proizvod ove su godine tema manifestacije tržnice, a poseban naglasak stavit će se na fenomen solidarnih ekoloških tržnica, kao mjesta gdje građani mogu kupiti proizvode iz certificiranog ekološkog uzgoja bez pesticida. S obzirom na rastuću osviještenost ljudi o zdravoj prehrani, ovakve tržnice sve više imaju izniman značaj u gradskoj ponudi.

Ovogodišnja novost je da će se dan prije otvorenja manifestacije, na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, na Fakultetu ekonomije i turizma u 14 sati u dvorani Pula održati predavanja studenata koji će predstaviti svoje seminare i radove koje su radili pod mentorstvom profesorica Kristine Afrić Rakitovac i Danijele Doblanović, a koja će biti otvorena za javnost.

Dorian Siljan, proizvođač EKO Siljan i izlagač na sajmu, predstavio je ovaj sajam kao najveći u Hrvatskoj obzirom da će se na njemu predstaviti više od 40 certificiranih ekoloških proizvođača iz Hrvatske koji će predstaviti proizvode kao što su voće i povrće, sokovi, pekmezi, žitarice, orašasti plodovi, med, maslinovo i bučino ulje, samoniklo bilje i proizvode od lavande kao i lana i konoplje, te jedan proizvođač iz Slovenije koji će se predstaviti sa mliječnim proizvodima. Napomenuo je kako najviše proizvođača dolazi iz Slavonije i Međimurja, dok će ih iz Istre biti ukupno 15.

Na sajmu će se održati i radionice „Pašta po starinski“ gdje će se učiti izrada tradicionalnih istarskih fuži i pljukanaca, radionica pripovijedanja Udruge „Pusti priču“, radionica izrade lampiona za djecu i odrasle, kao i radionica sađenja za najmlađe i one nešto starije, te radionica pletenja na kojoj će se naučiti osnove pletenja. Megi Kožul, voditeljica radionice „Pašta po starinski“, naglasila je kako za prisustvo na radionicama nije potrebna prethodna najava te kako će sudjelovanje na istima biti potpuno besplatno.

Direktorica Turističke zajednice Pula Sanja Cinkopan Korotaj čestitala je organizatorima na maloj obljetnici pošto se ova manifestacija uspješno održava već petu godinu zaredom i iz godine u godinu raste što je rezultat organizacijskog tima i rezultat svjesnosti da se u Hrvatskoj sve više obraća pažnja na zdravu prehranu.