Bježi! Via!

Izbornik

Održano županijsko natjecanje u čitanju naglas

MELISA DŽOMBIĆ IZ LABINA I EMIR KUDIĆ POBJEDNICI

Najuspješniji s gradskih i općinskih natjecanja odmjerili su čitalačke snage na županijskom natjecanju u čitanju naglas u srijedu, 28. listopada 2015. u dvorani Središnje knjižnice u Puli.

Melisa Džombić, učenica 5. razreda OŠ "Ivo Lola Ribar" iz Labina, bila je najuspješnija u mlađoj kategoriji, Aleksej Vasiljev Slavik iz OŠ Milana Šorga Oprtalj osvojio je drugo mjesto, a Dragan Džigumović iz pulske OŠ Stoja treće mjesto. U starijoj kategoriji pobjednik je Emir Kudić, učenik 8. razreda pulske OŠ Stoja, Ana Švić iz OŠ Vladimira Nazora Potpićan bila je druga, dok je Olga Đusić iz oprtaljske OŠ Milana Šorga bila treća.

Koji će učenici predstavljati Istarsku županiju 19. i 20. studenog 2015. godine u Sisku na nacionalnom natjecanju u čitanju naglas odlučila je četveročlana prosudbena komisija, odnosno glumica i kantautorica Elis Lovrić, novinarka Jovana Prusac Fabris, voditeljica Matične službe za školske knjižnice Istarske županije Liana Diković i počasni član Leo Pranjić, pobjednik nacionalnog natjecanja u čitanju naglas 2013. godine.

Natjecanje u čitanju naglas namijenjeno je učenicima od 3. do 8. razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, a organizira se u dvije starosne kategorije: mlađa (učenici 3., 4. i 5. razreda) i starija (učenici 6., 7. i 8. razreda). Natjecatelji predstavljaju knjigu po vlastitom izboru, uz preporuku učitelja mentora, školskog ili dječjeg knjižničara, a u obzir dolaze isključivo prozna djela hrvatske i strane književnosti primjerena uzrastu natjecatelja.

Natjecanje u čitanju naglas treći se put održava u Mjesecu hrvatske knjige u organizaciji Hrvatskog knjižničarskog društva – Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež i Narodne knjižnice i čitaonice „Vlado Gotovac“ Sisak. Ova se nacionalna akcija organizira s ciljem poticanja i popularizacije knjiga, čitanja i čitanja naglas, razvijanja ljubavi prema knjizi i čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena, unapređenja čitalačkih sposobnosti učenika, naglašavanja čitanja kao temelja cjeloživotnog obrazovanja, poticanja usmenog izražavanja i razvijanja motivacijskih sposobnosti.