Bježi! Via!

Izbornik

Svi zajedno u mjesecu borbe protiv ovisnosti!

NAJAVLJENA KAMPANJA "BJEŽI!VIA!"

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se svake godine u Hrvatskoj od 15. studenog do 15. prosinca te se u tom razdoblju provode aktivnosti kojima je cilj upozoriti javnost na problem ovisnosti i potaknuti društvo na aktivnu borbu protiv svih oblika sredstva ovisnosti. Kako bi podigla svijest građana, prvenstveno mladih, o problemu ovisnosti, Policijska uprava istarska će u slijedećih mjesec dana provoditi brojne preventivne aktivnosti, zajedno sa svojim partnerima Obiteljskim centrom Istarske županije, Službom za prevenciju i vanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, Gradom Pulom, Crvenim križom, Udrugom „Institut" i kampanjom „Bježi!Via!".
Aktivnosti su predstavljene na današnjoj konferenciji za medije održanoj u prostorijma PU Istarske.

Alica Rosić Jakupović istaknula je kako je bit priče da svi partneri rade zajedno kako bi aktivnosti dobile veću snagu. Već sutra, 15. studenog na Trgu Portarata će se od 10 do 12 sati, održati zajednička aktivnost upoznavanja građana s problematikom ovisnosti, uz nastupe djece dječjeg vrtića Monte Zaro, a na info punktovima će se prezentirati aktivnosti uz prigodne promotivne materijale.

Od 15. do 23. studenog održavat će se radionice za učenike osmih razreda pulskih osnovnih škola pod nazivom „Mladi u rano pijenje alkohola". Za 27. studeni najavljen je info punkt u Poreču, uz sudjelovanje vladinih i nevladinih udruga. Isti dan održat će se tribina „Slobodni i ne-ovisni" u Gradskoj knjižnici Pula i tribina „Jedan dan zajedno" u Obrtničkoj komori Istarske županije. Paralelno će se održavati i edukacije učenika osnovnih i srednjih škola u gradovima diljem istre, susret članova klubova liječenih alkoholičara, kontrole prodaje alkohola i duhanskih proizvoda maloljetnim osobama te upoznavanje odgovornih osoba sa zakonskim odredbama.

Dogradonačelnica Vera Radolović, predsjednica Vijeća za komunalnu prevenciju pozvala je sve partnere da se što aktivnije uključe kako bi senzibilizirali javnost o ovom problemu.
Rad službe za prevenciju, izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo u prvih devet mjeseci 2012. godine. Od početka rada Službe, veljače 1996. godine do kraja rujna ove godine evidentirano je 2669 korisnika. Od tog broja bilo je 1503 heroinskih ovisnika. U prvih devet mjeseci ove godine radilo se s 822 korisnika i s 322 člana njihovih obitelji, što sveukupno čini 1144 osobe. Od ukupnog broja direktnih korisnika 648 osoba se javilo zbog zlouporabe droge, a 174 osobe javile su se zbog nekog problema a područja mentalnog zdravlja.

U prvih devet mjeseci ove godine registrirano je 199 novih korisnika Službe. Od tog broja 23 osobe došle su zbog problema ovisnosti o heroinu, 33 osobe zbog konzumacije marihuane, četiri zbog problema konzumacije kokaina, jedna osoba zbog problema metamfetamina,a tri zbog konzumacije amfetamina. Zbog problema s područja mentalnog zdravlja javilo se 135 novoevidentiranih osoba, od čega pet osoba zbog konzumacije alkohola, dvije osobe zbog problema kockanja, a ostali zbog drugih problema.
Broj korisnika koji su se u Službu javili zbog konzumacije ili ovisnosti o drogama u istom vremenskom periodu nešto je veći nego lani (601 lani, ove godine 648). Razlog tome može biti manja dostupnost heroina na cesti i lošija kvaliteta heroina. Međutim i dalje je vidljiv trend  da broj novoevidentiranih heroinskih ovisnika opada (27 lani, 23 ove godine). Nešto je veći broj novoevidentiranih osoba koje su se javila u Službu zbog konzumacije marihuane (lani 12, ove godine 33).

Obiteljski centar Istarske županije aktivnosti usmjerava djeci i roditeljima. Osmog prosinca održat će tematski susret sa svim klubovima liječenih alkoholičara u Istri i njihovim obiteljima. Jasna Vekić ispred Gradskog društva Crvenog križa Pula istaknula je kako provode edukacije s mladima od 2006. na temu „Mladi i rano pijenje alkohola", a podaci za Istru govore da mladi konzumiraju alkohol već sa 13 do 14 godina, niže od prosjeka Hrvatske koji je 15 odnosno 16 godina.Radionica je interaktivnog tipa, a mladi žele još saznanja.
Problem je što mladi „alkohol mogu kupiti na svakom ćošku", čak lakše nego duhanske proizvode, pojasnila je Varija Bastiančić ispred Udruge Institut. Grad Pula mjesečno dobije na povrat oko 20 kilograma infektivnog otpada. Veliki problem predstavljaju i besplatne Internet igre na sreću.

Promotor kampanje „Bježi!Via!" Diego Bosusco predstavio je ukratko aktivnosti kampanje koja se provodi u suradnji sa Istarskom županijom, koja ove godine ide pod sloganom „Igraj glavom!" u sklopu koje je organiziran nagradni natječaj „Razmisli i slogan smisli". Natjecati se mogu učenici sedmih i osmih razreda, srednjoškolci te studenti. Najbolji radovi bit će nagrađeni, u nagradnom fondu su tablet, mobiteli i ostale nagrade. U sklopu kampanje bit će organiziran i atletski miting na Verudi u suradnji sa Atletskim klubom Istra pod sloganom „Brze noge protiv droge". Najavljena je i multimedijalna izložba u kinu Valli koja će biti otvorena 15. prosinca.  Kampanja će biti prisutna i u sklopu malonogometnog turnira „Moja ulica, moja ekipa".

Video vezan uz članak